Czytanie ze zrozumieniem

 

 

 

 

Czytanie ma bardzo duże znaczenie w życiu każdego człowieka. Istotą czytania jest zrozumienie treści, które polega na analizie znaczenia poszczególnych słów, wyrażeń i zdań. Dziecko czytające ze zrozumieniem potrafi znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące przeczytanego tekstu. Potrafi odszukiwać w tekście fragmenty odnoszące się do osób, miejsc i zdarzeń, a także potrafi znaleźć w tekście fragmenty związane np. z ilustracją do tekstu. Dzieci, które opanowały technikę czytania ze zrozumieniem, znacznie szybciej się uczą, lepiej i chętniej przyswajają różnego typu informacje, dobrze czują się w szkole. Warto więc ćwiczyć z dziećmi czytanie ze zrozumieniem. My ćwiczymy wspólnie z WIR.
 

Czytanie ze zrozumieniem to bardzo fajne ćwiczenia skierowane do uczniów klasy 1-3. Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonywać ćwiczenia z dziećmi młodszymi umiejącymi czytać (przecież nie ma konieczności pisania odpowiedzi na zadawane pytania do tekstu, dziecko może udzielić odpowiedzi ustnej). Moja "młodsza" pierwszoklasistka (6latek) rozprawia się z częścią dla klasy 1, natomiast jej o rok starsza siostra przerabia karty pracy z klasy 2. O części pierwszej możecie przeczytać TUTAJ.

W obu częściach teksty napisane są odpowiednio dużą czcionką, skonstruowane według zasady narastania poziomu trudności, mają na celu usprawnianie umiejętności czytania. O ile w pierwszej części pierwsze, proste czytanki zbudowane są z sylab otwartych, kolejne z nieco trudniejszych sylab aż do tekstów z dwuznakami i spółgłoskami miękkimi, o tyle druga część to już zdecydowanie wyższy poziom. Teksty są znacznie dłuższe, zadań do wykonania mających na celu ćwiczenie rozumienia czytanego tekstu jest również nieco więcej. O ile w pierwszej klasie zadania te przyjmują głównie formę pytania z różną formą udzielenia odpowiedzi, o tyle tu już niekoniecznie. Teksty podzielone są na miesiące, w związku z tym dopasowane są do wydarzeń czy świąt odbywającymi się właśnie w tym okresie.

Wszystkie karty spięte są ze sobą ale bez problemowo można wyciągnąć z nich te które akurat w danym momencie nas interesują. Ja mając dwie pierwszoklasistki i chcąc aby pomoc posłużyła nam troszkę dłużej niż tylko do jednokrotnego użytku, karty pracy kseruję :)
 






 
Z zestawu mogą korzystać zarówno nauczyciele – w pracy z uczniami na lekcji oraz rodzice – w ramach domowych ćwiczeń czytania z dzieckiem.


Czytanie ze zrozumieniem 
 
POLECAMY!

Prześlij komentarz

0 Komentarze