Fizyka wokół nas - niesamowita encyklopedia

 

 

 

Wraz z każdym rokiem nasze dzieciaki stają się coraz starsze, a co za tym idzie ich domowa biblioteczka przechodzi metamorfozę z książek dla maluchów czy dzieci coraz częściej na półkach pojawiają się pozycje zupełnie poważne, takie bardziej naukowe. Na półkach mojego 11latka takich pozycji książkowych już całkiem sporo. I to nie jest tak, że ja wręczam mu książkę, a on z hura optymizmem do niej zagląda. Na niego znalazłam inny sposób... nowe książki, które wydają mi się wartościowe bez słowa kładę mu na półkę, a on najzwyczajniej w świecie codziennie przed snem tam zagląda i wybiera to na co akurat ma ochotę. Bardzo lubi czytać przed snem. Książka, którą dziś Wam zaprezentuję zdecydowanie przeznaczona jest dla starszych dzieci i młodzieży ale ja jestem nią zachwycona. Nie mogło jej u nas zabraknąć!

Książka, która w czasach moich ostatnich klas podstawówki czy liceum znacznie ułatwiłaby mi "życie". Ogromny zbiór konkretnej i rzetelnej wiedzy, przekazanej w czytelny i bardzo ciekawy sposób, a wszystko to zawarte w jednej, bardzo obszernej książce. I choć ja raczej należałam do osób lubiących fizykę (w końcu chodziłam do klasy o profilu matematyczno-fizycznym), to moje nauczycielki skutecznie odrzucały mnie od tego przedmiotu. Fizykę da się polubić, jeśli się ją zrozumie!

Książka podzielona jest na 8 części, a te z kolei na rozdziały, w których to autor tłumaczy istotę zjawisk fizycznych, mówiąc czytelnikowi, dlaczego jest tak, a nie tylko informując, że tak jest. Dzięki przykładom z codziennego życia oraz bardzo dużej liczbie ilustracji, fotografii i wspaniałym rysunkom autora łatwiej jest zrozumieć prawa rządzące przyrodą. Każda część zakończona jest testem zawierającym 30 pytań wielokrotnego wyboru. O poprawności jego rozwiązania możemy przekonać się zaglądając na koniec książki.

Książka podzielona jest na 8 części, a te z kolei na rozdziały, w których to autor tłumaczy istotę zjawisk fizycznych, mówiąc czytelnikowi, dlaczego jest tak, a nie tylko informując, że tak jest. Dzięki przykładom z codziennego życia oraz bardzo dużej liczbie ilustracji, fotografii i wspaniałym rysunkom autora łatwiej jest zrozumieć prawa rządzące przyrodą. Każda część zakończona jest testem zawierającym 30 pytań wielokrotnego wyboru. O poprawności jego rozwiązania możemy przekonać się zaglądając na koniec książki.Na każdej niemal stronie znajdują się przykłady i opisy doświadczeń, które doskonale pokazują związki fizyki z innymi naukami przyrodniczymi i techniką. A są tak napisane, że wręcz chce się wykonać doświadczenie samodzielnie.

 
Co mnie urzekło w tej książce? To to, że każdy rozdział zakończony jest zestawieniem pojęć, które w danym rozdziale się pojawiły oraz całą masą różnorodnych pytań, w których możemy sprawdzić czy też jeszcze bardziej pogłębić naszą wiedzę, pytań, które sprawią, że pochylimy się nad danym zagadnieniem dłużej i jeszcze głębiej wejdziemy w dany temat. A jakie pytania znajdziemy po każdym rozdziale? Są to...
- pytania kontrolne, które podsumowują najważniejsze pytania danego działu (sprawdzają czy zrozumieliśmy to co przeczytaliśmy),
- pomyśl i zrób, czyli zastosuj zdobytą wiedzę w praktyce,
- oszacuj wynik, czyli poznawanie równań, które przyczyniają się do lepszego zrozumienia pojęć fizycznych,
- pomyśl i rozwiąż, czyli rozwiązywanie zadań matematyczno-fizycznych,
- pomyśl i uszereguj, czyli przeanalizuj wielkości w różnych sytuacjach,
- pomyśl i wyjaśnij, czyli wyciągnij wnioski,
- pomyśl i przedyskutuj, czyli wyraź swój pogląd. 
 
Nic dodać, nic ująć! REWELKA :)


Książka szczególnie godna polecania wszystkim czytelnikom, którym fizyka wydaje się trudna i nudna.

Nam bez wątpienia ułatwi naukę w naszej Edukacji Domowej :)

FIZYKA WOKÓŁ NAS


 

Prześlij komentarz

0 Komentarze