Dzieje Polski i Polaków. Wielka ilustrowana historia Polski

 

Historia to jeden z ulubionych szkolnych przedmiotów mojego najstarszego domowego ucznia. Nie wiem po kim te zamiłowania odziedziczył, bo ja historii wręcz nie znosiłam. Może fakt, że nie chodzi do szkoły i to, że może zdobywać wiedzę na swój własny sposób do tego się przyczynił. Może to to, że co jakiś czas podrzucam mu książkowe "perełki", które uda mi się wyłapać w sieci. A może to zupełnie coś innego...

Dziś jednak chciałabym Wam zaprezentować najnowszą zdobycz, która wyróżnia się w naszej domowej biblioteczce nie tylko pod względem gabarytów ale i rewelacyjnie przygotowanej zawartości. 


Dwie książki, które w genialny sposób przedstawiają historie naszego kraju podzieloną na dwa okresy dziejowe... Dzieje narodu do 1795 r. oraz Polska od rozbiorów do współczesności.

Pierwsza z nich to niezwykła podróż przez stulecia naszej państwowości ukazana w zwięzłych, ułożonych chronologicznie rozdziałach, w których autorka opisuje najistotniejsze wydarzenia począwszy od legendy o Lechu, Czechu i Rusie, poprzez początki państwa, Polskę Piastów, Polskę Jagiellonów i Rzeczpospolitą Obojga Narodów, którą kończy rok 1795 i trzeci rozbiór Polski. Podróż ta to zarazem podróż przez zasoby największych polskich i światowych muzeów, które posiadają pamiątki związane z Polską... Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Kielcach i Gdańsku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Początków Państwa Polskiego... oj można wymieniać jeszcze długo...

Wybrane dzieła sztuki są reprodukowane w wymiarach 486 mm x 330 mm, a cztery w rozkładanych arkuszach 716 mm x 330 mm... dzieła Jana Matejki jak „Bitwa pod Grunwaldem” (1878), „Hołd pruski” (1879-1882), „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku” (1874) oraz „Jan III Sobieski wysyła wiadomość o zwycięstwie papieżowi Innocentemu XI” (1882-1883). Rewelacyjny pomysł!

Poza dziełami znajduje się tu również wiele dokumentów, grafik, rysunków, map oraz zdjęć rzeźb, broni i zachowanych nagrobków.

Zebranie w jednym miejscu najpopularniejszych i najcenniejszych zbiorów muzealnych, uzupełnienie ich tekstem historycznym, ilustracjami oraz historycznymi i współczesnymi fotografiami sprawia, że publikacja ta przyćmiewa każdą inna publikację dotyczącą historii naszego państwa. Historia Polski jeszcze nigdy nie została w tak rewelacyjny sposób zilustrowana.

Druga książka to kontynuacja pierwszej... kolejne powstania, sytuacja Polaków w każdym z zaborów i na obczyźnie. Przedstawienie naszych znakomitych artystów, wynalazców i ludzi nauki, którzy rozsławili imię kraju nieistniejącego na mapach. Odzyskanie niepodległości, lata budowania scalonego w jeden organizm kraju aż do czasów okupacji - najpierw niemieckiej, a potem sowieckiej by ostatecznie, po wielu latach, to odzyskać wolność. 

Tu również znajdziemy ikonografię, na którą składają się m.in. znakomite obrazy, grafiki, plakaty czy fotografie. Całość prezentuje się świetnie.

Obie pozycje książkowe to must have każdego małego miłośnika historii Polski. Wyjątkowe pod każdym względem, opracowane z ogromną pasją i starannością. 


Polska i Polacy. Dzieje Narodu do 1795 roku

Polska i Polacy. Dzieje Narodu od rozbiorów do współczesnościPrześlij komentarz

0 Komentarze