Ciałopozytywny przewodnik po dojrzewaniu

 

Dojrzewanie - kiedyś temat tabu, dziś już chyba nieco się ten trend zmienia. Nawet nie wiem, kiedy ten czas minął i moje dzieci ze słodkich bobasków stały się prawie nastolatkami. Tak, tak NASTOLATKAMI! Też tak macie? Ani się nie obejrzę jak wejdą w etap dojrzewania. Aby dobrze je przygotować na ten czas, przeglądnęłam internety w poszukiwaniu wartościowej lektury. Tak trafiłam na Wydawnictwo Moonka.


Wspaniałe książki o dojrzewaniu dla dziewczynek i chłopców, dla dzieci i nastolatków - przede wszystkim dla tych w wieku dojrzewania, czyli 8-14 lat, a także dla rodziców, aby mogli wspierać swoje dzieci w tymże okresie. Trochę przeraził mnie zakres wiekowy... 8 lat! Toż to wiek moich dziewczyn! Ale jak wynika z badań obecnie dzieci dojrzewają znacznie wcześniej niż kiedyś, a co za tym idzie wszelaką wiedzę o dojrzewaniu musimy im dostarczyć znacznie wcześniej.

Piękne, mądrze napisane, pełne empatii książki dzielące się wiedzą o dojrzewaniu i emocjach. Rzetelna, solidna dawka wiedzy podana nastolatkom bez zadęcia, bez wymądrzania się, same konkrety z dużą dbałością o język...  nieoceniający, niewartościujący, wolny od stereotypów. Autorka nie bała się użyć prawidłowej terminologii na zewnętrzne części intymne oraz ukazać grafiki tychże części z opisem różnych elementów. Zadbała o to aby etap dojrzewania nie wzbudzał lęku przed nowym i nieznanym, nie był dla dziecka koszmarem, a był zrozumiałym i komfortowym etapem w jego życiu.


Czego dowiemy się z książek?

Autorka poza przekazaniem wiedzy o tym co dzieje się z ciałem oraz zmianami jakie w jego obrębie zachodzą podczas dojrzewania zadbała również o pokazanie jakie zmiany zachodzą w psychice dziecka i w jego emocjach.

Dlaczego Twoje ciało jest Twoim domem? Co myślisz o swoim ciele? Czym charakteryzuje się dojrzewanie? Jak zbudowane są zewnętrzne i wewnętrzne narządy płciowe i jakie zmiany w ich obrębie następują? Co to jest płodność? Jak powstaje człowiek? Skąd się bierze miesiączka? Jakie rodzaje środków higienicznych są używane podczas menstruacji oraz jak dbać o siebie w okresie dojrzewania? To tylko część pytań, na które młody czytelnik znajdzie odpowiedź. 

Autorka w książkach podkreśla również, że każdy dojrzewa w swoim tempie, nie warto zatem porównywać się z rówieśnikami.

Książki te to zdecydowanie pozycje must have w biblioteczce każdego dziecka czy też młodszej młodzieży. Nie tylko ze względu na świetną merytorykę, ale również fakt, iż są przepięknie wydane... bajeczne ilustracje Anny Rudak ukazują pełną różnorodność ludzkich ciał i pomagają zrozumieć dzieciom przekazywane treści.
TWOJE CIAŁOPOZYTYWNE DOJRZEWANIE książka dla dziewczynek

TWOJE CIAŁOPOZYTYWNE DOJRZEWANIE książka dla chłopcówOprócz przewodników warto również podsunąć dziecku workbook, czyli pełen wiedzy, czułości, pięknych ilustracji zeszyt 50 ćwiczeń, które pomogą jeszcze bardziej poznać swoje ciało, wzmacniając jednocześnie odporność psychiczną, śmiałość oraz rozumienie siebie i innych. Workbook podzielony jest na 4 część:

- ODKRYJ SWOJE ZMYSŁY, czyli jedzenie, wąchanie, przytulanie, oglądanie. W skrócie... jak, dzięki ciału, możemy doświadczać życia za ich pośrednictwem.

- ODKRYJ SWOJE EMOCJE, czyli nauka świadomego łączenia odczucia płynącego z ciała z emocjami takimi jak strach, złość, radość, wstręt i smutek. Nauka nazywania i opisywania swoich emocji, tworzenie mapy emocjonalnej ciała, słoik radości, ćwiczenia pomagające się uspokoić i powrócić do równowagi, skala emocji. 

- ODKRYJ SWOJE POTRZEBY, czyli nauka rozpoznawania swoich potrzeby i różne strategie pomagające je realizować. Potrzeba jedzenia czy picia, potrzeba ruchu czy odpoczynku, potrzeba snu czy zabawy, potrzeba miłości... mamy podobne potrzeby lecz każdy z nas ma inne sposoby na ich zaspokajanie.

- WSPIERAJ SWÓJ POZYTYWNY OBRAZ CIAŁA, czyli rozwijamy umiejętność krytycznego czytania mediów. Pielęgnujemy wdzięczność.Workbook to nie jest tam takie zwykłe wypełnianie ćwiczeń, które dziecko wypełnia samodzielnie bądź też przy pomocy swoich bliskich. Wypełnianie tych ćwiczeń odkrywanie siebie! To nauka akceptacji siebie!


TWOJ CAŁOPOZYTYWNY WORKBOOK książka z ćwiczeniami dla dzieci w wieku 8-12 lat


Poza wspaniałymi przewodnikami dla dziewczynek i chłopców oraz Workbookiem Wydawnictwo Moonka w swojej ofercie posiada również grę rodzinną, w której to dzieci zapoznają się z etapami dorastania dziewczyn i chłopców, zrozumieją, jakie zmiany czekają ich i bliskie im osoby (siostrę, brata, przyjaciółkę czy przyjaciela), a także  dowiedzą się również, jak rozwiązać trudności.

Więcej o grze przeczytacie u nas po świętach :) Tymczasem zostawiam Was z linkiem do strony wydawcy...


moonka: Dorastanie” rodzinna, ciałopozytywna gra edukacyjna
*wpis powstał w ramach współpracy z moonka.pl

Prześlij komentarz

0 Komentarze