Dzielne myszki na start!

Dzielne myszki wyruszyły na wyprawę do krainy sera, w której wszystko jest zrobione z sera. Im bliżej celu dotrą, tym więcej przysmaku zdobędą. Jest tylko jeden problem. Wielki, głodny, kudłaty problem, który ruszył ich tropem. Trzeba się spieszyć aby nie dopadł myszek. Gra pełna emocji... DZIELNE MYSZKI Wydawnictwa Egmont to kolejna super gra z serii Zagraj ze mną.

świetna gra dla dzieci

Gra przeznaczona dla dzieci powyżej 4 roku życia.


W skład gry wchodzi:
 • duża kolorowa plansza
 • 18  figurek myszek w 4 kolorach
 • duży kot
 • mysi przysmak -  w 5 rozmiarach...  1, 2, 3, 4, 6 cząstek (po 4 sztuki z każdej wielkości)
 • duża kostka.
Wszystkie elementy (poza planszą) są drewniane i pięknie wykonane.

Plansza do gry ma świetną oprawę graficzną. Na środku planszy znajduje się domek myszek (pole startowe) oraz serowa kraina.


W każdym rogu planszy znajduje się domek, w którym to myszki mogą się schronić przed wygłodniałym kocurem. Raz schowana tam myszka pozostaje tam do końca rozgrywki. W każdym z domków znajduje się po 4 sztuki sera... w jednym domku są sery złożone z 1 kawałka, w drugim z 2 kawałków itd. aż w końcu w samej krainie serowej są sery złożone z 6 kawałków.Każdy gracz wybiera kolor swoich myszek... po 5 myszek jeśli w grze bierze udział dwie osoby bądź po 4 myszki w grze 3-4 osobowej. Myszki ustawiamy na polu startowym.


Kota umieszczamy na planszy, na symbolu kota z liczbą równą liczbie graczy (np. w grze bierze udział 2 graczy to kota umieszczamy na polu z liczbą 2).


Gdy wszystko jest przygotowane do gry, możemy rozpoczynać przygodę. Gracz w swojej turze rzuca kością i przesuwa dowolną swoją myszkę dokładnie o liczbę pól wskazaną przez kość. Z domu startowego myszki wchodzą na pole wskazane przez czerwoną strzałkę i dalej poruszają się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Każdy z graczy sam decyduje o tym kiedy ich myszki zakończą wędrówkę i w jaki sposób (przez kota, czy z własnej woli), czy dotrą do krainy sera. Decydują również o kolejności poruszania własnych myszek.

W trakcie ruchu pojawiają się 2 utrudnienia:
 • Liczba myszek na danym polu, na którym zatrzyma się poruszana przez gracza, nie może być większa niż 4. Istnieje więc możliwość, że trzeba będzie zatrzymać się na wcześniejszym polu.


 • Spotkanie z kotem (myszka zatrzymuje się na polu z kotem, kot mija lub zatrzymuje się na polu z myszką) kończy się złapaniem myszek i usunięciem ich z rozgrywki. 


Na kostce poza ilością oczek może również wypaść symbol kota. I co wtedy? 


W pierwszym okrążeniu kot porusza się wolno... przesuwa się o 1 pole.  Gdy kot dojdzie do pola ze strzałką, przyspiesza... do koca gry przemieszcza się o 2 pola. Trzeba uważać na kota, gdyż w momencie,w którym kot minie domek startowy z domku tego nie mogą już wyjść i dołączyć do wyprawy żadne myszki. Należy tak rozplanować wyprawy myszek aby jak najszybciej wypuścić wszystkie myszki z domku.

Każdy z graczy w trakcie swojego ruchu, w obawie przed złym kotem może umieścić swoją  myszkę w jednym z domków na rogach planszy. 


Wejście do takiego domku niesie jednak ze sobą pewne konsekwencje:
 • Myszka do końca gry pozostaje w domku i o dotarciu do serowej krainy już nie może marzyć
 • Gracz otrzymuje serek z liczbą cząstek przypisaną do danego domku. Im dalej od punktu startu, tym więcej cząstek sera. Serek zdobywa się pod warunkiem, że w chwili wejścia do domku serek jeszcze w nim jest.


 Do domku może się schować dowolna liczba myszek.

Gracz, który doprowadzi swoje myszki do serowej krainy, w nagrodę otrzymuje serek złożony z 6 kawałków. I tu również trzeba się spieszyć bo serków jest tylko 4. Jeśli przyjdzie się za późno, myszka nie dostanie serka.


Ser jest najważniejszym elementem rozgrywki. Na koniec gry przynosi punkty zwycięstwa za każdą posiadaną cząstkę. Warto więc walczyć o te duże kawałki, ale wiąże się to też z większym ryzykiem – kot jest naprawdę bardzo sprawny. Gra toczy się do momentu aż z toru na planszy znikną wszystkie myszki. Zwycięża osoba z największą liczbą kawałków sera.


Jeśli gracz nie ma już żadnej myszki (zostały one złapane przez kota lub schroniły się w domkach), to mimo to uczestniczy on nadal w rozgrywce... w swojej kolejce rzuca kostką i jeśli wypadnie liczba to nic się nie dzieje, jeśli wypadnie kot, to przemieszcza go zgodnie z zasadami.


Dzielne myszki to świetna gra pełna decyzji. Gra bardzo dynamiczna, dostarcza dużo emocji, uczy dzieci  planowania i przewidywania, przeliczania swoich szans na dotarcie do wyznaczonego celu – domki, serowa kraina – uwzględniając ruchy kota i zapełnienie pól przez pionki współgraczy.Dzieci odbierają tę grę nie tylko w formie rywalizacji i walki o punkty, ale również jako wspólną walkę przeciw grze. To ostatnie wiąże się z postacią kota. Cieszą się, gdy na kości wypadają symbole ruchu myszek, bo wędrówkę kota wiadomo z czym się wiąże. Cieszą się, gdy uda się schować przed kotem, a nawet podejść bliżej serowej krainy.


Oprawa graficzna i jakość elementów zachwycają  nie tylko dzieci.

POLECAM grę wszystkim dzieciakom małym i dużym, rodzicom również bo podejrzewam, że nie jeden z nas miałby ochotę rozegrać partyjkę w gronie samych dorosłych :D

Dziękujemy Wydawnictwu Egmont za egzemplarz gry.

Prześlij komentarz

1 Komentarze

 1. Gra warta zapamiętania... Może Mikołaj się skusi i kupi na Gwiazdkę ;-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)