Memo ZWIERZAKI kochają dzieciaki

Wszystkie dzieciaki kochają zwierzaki. W Kubusiu udało mi się zaszczepić miłość do gry w memory. Pierwsze zabawy miały miejsce jeszcze przed rozpoczęciem 2 roku życia. Wiadomo, nie były to od razu zabawy w szukanie par spośród zasłoniętych kartoników. Początkowo szukaliśmy par w wersji z odsłoniętymi kartonikami, stopniowo przechodząc do zabawy w memo... początkowo były 3 pary kartoników, potem 5, 10 aż w końcu odkrywaliśmy obrazki z całego opakowania gry. W Olusi również chcę zaszczepić miłość do memo bo memo rozwija myślenie, spostrzegawczość a przede wszystkim pamięć! Pierwsze memo Kuby to było memo ze zwierzątkami ale obrazki zwierząt były takie bajkowe raczej. Dla Oli znalazłam memo z realistycznymi zwierzątkami... memo Zwierzaki od Granny.

gra dla dzieci

W pudełku znajduje się 76 obrazków, tworzących 36 par. Obrazki te przedstawiają różne zwierzęta... są małpki, papugi, pisklęta, koty, psy, świnki, tygrysy, lisy, pingwiny i wiele wiele innych. Obrazki są żywe i kolorowe a przede wszystkim przedstawiają obraz realistycznych zwierząt.


Na czym polega gra w memo? Chyba każdy z nas wie ;) 
Wszystkie obrazki trzeba dokładnie potasować i rozłożyć obrazkami do dołu. Powinny leżeć blisko siebie, ale nie mogą przykrywać jeden drugiego. Można je ułożyć w kształt regularnego prostokąta, można też nieregularnie (wersja trudniejsza). Przez cały czas trwania gry niezebrane kartoniki nie powinny zmieniać pierwotnego położenia. 


Grę rozpoczyna najmłodszy gracz, następnie toczy się ona zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Gracz odwraca 2 kartoniki tak, aby wszyscy pozostali mogli zobaczyć co one przedstawiają. Jeśli obrazki nie są identyczne, gracz musi odłożyć je zakryte, dokładnie w te same miejsca, w których leżały poprzednio. Wszyscy starają się zapamiętać ich położenie. Jeśli kartoniki stanowią parę gracz zabiera je i ma prawo odkryć 2 następne obrazki. Jeśli znów mu się uda – odkrywa następne 2. Tak długo, jak długo zbiera pary.  

Gra kończy się, gdy skończą się kartoniki. Zwycięża ten, kto zebrał najwięcej par. 


Wiadomo, na początku gry rzadko się zdarza, aby komuś udało się trafić na parę. Są to sytuacje czysto przypadkowe. Podczas trwania gry gracze coraz lepiej zapamiętują położenie poszczególnych obrazków i coraz częściej zbierają pary. Jeśli po odkryciu 2 kartoników gracz przypomni sobie, gdzie leży para do jednego z nich, nie wolno mu jej odkrywać i zabrać. Musi zakryć obrazki i czekać na swoją kolejkę. Dopiero wtedy będzie mógł zabrać zapamiętaną parę.
Z Olusią przygodę z memo rozpoczęłam tak jak z Kubusiem... dobieramy w pary odkryte kartoniki.
Pomalutku tłumaczę jej zasady gry w memo i bawimy się w poszukiwanie par z udziałem 5 par przesympatycznych zwierzątek.


Olcia bardzo chce grać w memo... w końcu ma przykład z góry ;)

Kuba również podkrada memo Oli, gdy ta nie widzi. Z Kubą gramy w troszkę inną wersję.... w wersję, w której czujność i refleks biorą górę. Czujnie śledzi się każdy ruch przeciwnika ponieważ parę weźmie nie ten, kto ją odkrył, ale ten kto przykryje dłonią drugi z odkrytych kartoników (o ile stanowi on parę z pierwszym). Jeśli gracz się pomyli i klepnie dłonią kartonik, który nie stanowi pary z drugim odkrytym musi odłożyć do pudełka jedną z par, które zebrał do tej pory. Jeżeli jeszcze nic nie zebrał – nic nie oddaje. 
Memo Zwierzaki jest solidnie wykonane, kartoniki są duże i grube. Dzieciaki szybko ich nie zniszczą a gra posłuży nam z pewnością dłuuuugi czas.

Polecam grę Memo Zwierzaki... niech dzieciaki ćwiczą swoją pamięć i spostrzegawczość na dobrym przykładzie :)


Dziękujemy GRANNA za egzemplarz gry.

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. można wycinać też różne zdjęcia z folderów reklamowych, poprzyklejać na jednakowej wielkości kartkach i działać podobnie jak w oryginalnej grze granna

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)