Czy stonogi noszą buty? Gramy w Nogi Stonogi

Nie lubię kolekcjonować butów,w zasadzie nawet nie mam ich za wiele, mam swoje ulubione i to mi starcza. Ale ostatnimi czasy to się zmieniło... zaczęłam zbierać buty z wielką pasją :D A wszystkiemu winna jest jedna z gier jakie Kuba dostał od Mikołaja... Nogi Stonogi.

gra dla dzieci

Nogi Stonogi to gra o bardzo prostych zasadach. Rozgrywka trwa króciutko (do 10 minut), więc po pierwsze: maluchy nie zdążą się znudzić, a po drugie: to świetna zabawa w sam raz na wolne kilkanaście minut w ciągu dnia.

W grze bierze udział maksymalnie 4 graczy, każdy z nich wybiera sobie wesołego robaczka, dla którego musi zdobyć jak najwięcej nóg :)


Nogi są oczywiście w butach - a buty są w różnych kolorach: zielone, żółte, czerwone, niebieskie i czarne.


Spośród każdego koloru nóg do wyboru mamy po trzy płytki... możemy zdobyć płytkę z 2, 3 bądź 4 nogami w tym samym kolorze.


Na kostkach mamy takie same buty jak na plakietkach. I to właśnie dzięki tym kostkom zdobywa się buty. Każdy gracz rzuca trzykrotnie kostkami (pierwszy rzut wykonuje czterema, w kolejnych decyduje, iloma i którymi rzucać) - chodzi o to, by "wyrzucić" jak najwięcej butów w jednym kolorze. 
Jeśli wyrzucimy 4 buty i każdy będzie w innym kolorze wówczas nie możemy zabrać żadnej płytki z butami.


Jeśli kostki wskażą 2 buty w takim samym kolorze wówczas nasza stonoga powiększa się o płytkę z dwoma butami.


Jeśli wyrzucimy trzy buty w takim samym kolorze zdobywamy płytkę z 3 butami.


Wyrzucenie 4 butów w tym samym kolorze jest niezwykle trudne ale gdy nam się to uda nasza stonoga rośnie o 4 buty.


Jak już pisałam wyrzucenie 4 identycznych butów nawet w 3 rzutach to jak trafić 6 w totka dlatego oprócz butów na kostkach jest gwiazdka - taki joker, dzięki czemu wcale nie jest trudno zdobyć ten tą upragnioną płytkę z 4 butami.

Bowiem gwiazdka zastępuje dowolny kolor buta. I tak wyrzucając np. gwiazdkę i 3 buty w innym kolorze podejmujemy decyzję płytkę z jakim kolorem butów chcemy zabrać. Przed każdą decyzją należy sprawdzić czy dana płytka jest jeszcze dostępna w grze.


Wyrzucając np. 2 żółte buty, 1 niebieski i gwiazdkę możemy powiększyć naszą stonogę o 3 buty żółte bądź 2 buty niebieskie.


Wygrywa osoba, której stonoga będzie miała więcej nóg.


Prawda, że banalne zasady gry?
Grę można wzbogacić zmieniając nieco zasady. Gdy gracz nie może wziąć żadnej płytki ze stołu, może zabrać buty stonodze innego gracza... ale tylko te, które znajdują się na końcu jego stonogi. Może to uczynić pod warunkiem, że kolor butów na zabranej płytce zgadza się z kolorem butów na odłożonych przez gracza kostkach a liczba butów na tej płytce jest dokładnie taka sama jak na kostkach. Ten wariant gry sprawia, że gra staje się bardziej "drapieżna".


Ja wystawiam grze duży plus. Te najmłodsze dzieciaki nawet nie zdają sobie sprawy że podczas dobrej zabawy uczą się kolorów, liczenia, dodawania czy odejmowania. Nauka przez zabawę. Co prawda w trakcie gry dzieciaki liczą tylko do czterech, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby na koniec policzyć kto zdobył najwięcej nóg :)


Chociaż gra jest w znacznym stopniu grą losową to mimo wszystko wymaga od dzieciaków logicznego myślenia oraz podejmowania decyzji. Czasami dzieciaki muszą nawet ocenić ryzyko, czy warto wykonać kolejny rzut, czy może zostać z tym co już się ma. 
Gra bardzo spodobała się Kubie i rzeczywiście jest godna polecenia!


Grę Nogi Stonogi możecie kupić m.in. w sklepach stacjonarnych Empik.

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. Bardzo fajna gra, wesoła i rozwojowa, takiej szukałam !!! Dzięki :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)