Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnychNa początek troszkę się podliżę... uwielbiam twórczość Elżbiety i Witolda Szwajkowskich. A serię książek z wierszykami wręcz ubóstwiam. Mało tego wraz ze mną wierszyki pokochały moje Smyki. Dlatego też na wieść wydania nowej książeczki z wierszami, buźka od razu się mi uśmiechnęła. Nie mogło stać się inaczej... najmłodsze dziecko państwa Szwajkowskich zasiliło naszą domową bibliotekę.


Na początku książki autorzy zalecają gimnastykę narządów artykulacyjnych: warg, języka, żuchwy, policzków i podniebienia miękkiego (oczywiście za krótkich rymowanek).


100 wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych podzielonych jest na 6 części:
  1. Ćwiczenia z głoskami szumiącymi: sz, ż, cz, dż
  2. Ćwiczenia z głoskami szumiącymi znajdującymi się w sąsiedztwie głosek szeregu syczącego: s, z, c, dz
  3. Wierszyki z głoską r
  4. Ćwiczenia wymowy samogłosek nosowych: ą, ę
  5. Ćwiczenia poświęcone wymowie rzadko występujących głosek, w tym głosek podwojonych.
  6. Wierszyki z łamańcami językowymi, tylko bardziej i mniej znanymi.
Wierszyki są krótkie i łatwo je zapamiętać. Rymy są proste, lekko się je czyta.  Duża ilość wierszyków - 100 - daje nam, naszym dzieciom mnóstwo zabawy i jeszcze więcej gimnastyki buzi i języka. A wszystko to w towarzystwie pięknej szaty graficznej, do której to zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Żywe kolory, obrazki nawiązujące do treści danego wierszyka – czegóż można chcieć więcej?

Tak jak we wcześniejszych dwóch publikacjach z wierszykami tak i teraz przy każdym z wierszyków znajdziemy uwagi dla rodzica czy nauczyciela... cenne wskazówki oraz podpowiedzi sygnalizujące na co należy zwrócić uwagę w czasie zabawy, informacje w jaki sposób pomóc dziecku, z czym może mieć ono kłopot na danym etapie, a co nie powinno już stanowić trudności w wymowie. Dzięki takiej konstrukcji mamy pełną świadomość tego, co, po co i w jaki sposób ćwiczyć.


Seria książek Sto wierszyków… to zbiór wspaniałych rymowanek dla młodszych i starszych dzieci, które ukazały się w Wydawnictwie Wilga kolejno w 2015, w 2016 i 2017 roku. Wspaniałe TRIO!
O dwóch wcześniejszych książkach możecie poczytać TUTAJ.

Czekamy na kolejne książeczki autorstwa pani Elżbiety i pana Witolda :)

Wydawnictwo: Wilga
Autorzy: Elżbieta i Witold Szwajkowscy
Ilość stron: 112
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2017

Prześlij komentarz

0 Komentarze