Fauna - niesamowity test z przyrody


Pierwszą edycję gry przegapiłam ale drugiej nie zamierzałam... czatowałam aż pojawi się nowa edycja Fauny i zasili naszą domową bibliotekę z grami. Gra, w której tematem przewodnim są zwierzęta. A w tak pięknym wydaniu, gra przyciąga jak magnes nie tylko miłośników zwierząt.


Otwieramy pudełko a w nim... Ogromna plansza do gry, 180 dwustronnych kart zwierząt, kolorowe kostki, pionek w kształcie lwa, pudełko na karty oraz świetnie napisana instrukcja do gry.


180 dwustronnych kart  zwierząt z 360 gatunkami zwierząt - ilość robi wrażenie! Karty z jednej strony posiadają zieloną ramkę - to karty łatwiejsze a z drugiej strony czarną - karty trudniejsze.Każda z kart podzielona jest na dwa obszary. Górna część karty przedstawia informacje dotyczące gromady zwierzęcia, jego nazwy w języku polskim jak i łacińskim, rysunek zwierzęcia, informacje, które gracze będą starali się odgadnąć podczas rozgrywki: obszary występowania danego zwierzęcia w jego naturalnym środowisku (ich liczba jest zawsze podana), ciężar,długość (głowa i tułów bez ogona), długość całkowita (z ogonem), wysokość (stojące zwierzę), długość ogona.
Dolna część karty przedstawia zoologiczną klasyfikację zwierzęcia oraz prawidłowe odpowiedzi. Dolna część karty jest zawsze zakryta w pudełku do momentu rozmieszczania znaczników odpowiedzi na planszy.
Plansza do gry to duuuża mapa świata podzielona na obszary, wokół której umieszczono tor punktacji. Pod mapą znajdują się również miary wagi oraz długości/wysokości oraz tabelkę podpowiadającą jak prawidłowo podliczać punkty. 
Zasady gry są bardzo proste. Nie trzeba nawet być ekspertem aby w nią grać (pod warunkiem, że wśród graczy jeden takowy ekspert się znajduje a wówczas wystarczy bacznie obserwować jego ruchy ;)). Ale z drugiej strony nie oto chodzi... chodzi bowiem o naukę! Choć biorąc pod uwagę liczbę kart, marne są szanse że szybko ponownie trafimy na tą samą kartę.

Gra podzielona jest na rundy. A każda z nich składa się z takich samych faz tj. umieszczanie znaczników odpowiedzi, ocena odpowiedzi i zliczenie punktów.

Gracz rozpoczynający otrzymuje pion lwa i kładzie swój znacznik albo na mapie albo na polach miar. Po nim swój znacznik kładzie kolejny gracz (zgodnie ze wskazówkami zegara) pamiętając o tym, że może go położyć tylko tam gdzie jest wolne pole. Teraz  kolejny gracz – do chwili, aż nikt z graczy nie będzie zdecydowany położyć swój znacznik i spasuje. Kto odważny i ryzykant może zagrać nawet 2-3 znacznikami na mapie lub danej skali. Po tym gdy wszyscy gracze położą swoje znaczniki, rozpoczyna się faza oceny i podsumowania punktów. Czarne znaczniki służą do tego aby nimi zaznaczyć prawidłowe odpowiedzi. Wpierw zaczynamy od oceny prawidłowego obstawiania obszarów. W ich przypadku liczba punktów zależna jest od liczby obszarów, na których zwierze występuje. Im mniejsza liczba obszarów występowania tym większa liczba punktów.  Punkty otrzymuje się również za umieszczenie znacznika na obszarach sąsiadujących z właściwymi. Gracze po podliczeniu punktów przesuwają znaczniki na polach punktacji. Kolej na analizę wyników w polach z miarami. Tutaj troszkę jest łatwiej bo albo trafiliśmy i otrzymujemy 7 punktów, albo nasz znacznik jest na polu sąsiadującym z właściwą odpowiedzią i otrzymujemy 3 punkty. Po tej analizie natychmiast gracze przesuwają swoje znaczniki na polu punktacji o tyle punktów, ile udało im się zdobyć w tej części. Tak kończy się pierwsza runda, zbieramy z planszy wszystkie znaczniki (kolorowe i czarne) i rozpoczynamy kolejną. Gra kończy się w momencie, gdy któryś z uczestników osiągnie ustaloną liczbę punktów. W grze do 3 osób będzie to 120 punktów, przy 4-5 graczach do 100 punktów a przy 6 graczach do 80.

Fauna to doskonała okazja do zainteresowania młodszych graczy (ale nie tylko bowiem człowiek uczy się całe życie) tematyką zwierzaków i poszerzenia ich wiedzy.  To gra dla całych rodzin, miłośników quizów, lubiących przyrodę i zwierzaki, ogólnie dla WSZYSTKICH!


Prześlij komentarz

0 Komentarze