Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwychKsiążka wielkoformatowa. Książka dopracowana do perfekcji. Książka, która zachwyca bogactwem swojego wnętrza. Książka, która chce się oglądać, oglądać... oglądać. Książka, która za każdym razem po otwarciu zachwyca kolejnymi ciekawostkami. Książka, której nie da się przeczytać jednym tchem. Książka, w której jest tyle informacji, że nie sposób ogarnąć je za pierwszym, trzecim czy dziesiątym podejściem. Książka o niewiarygodnie dłuuuuugim tytule. Książka, z której zarówno dziecko jak i dorosły dowie się rzeczy, o których dotychczas nie miał pojęcia. Książka, przy której cała rodzina może usiąść i spędzić wiele miłych chwil czytając i przeglądając ilustracje.


Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych już sam tytuł wskazuje, że będziemy mieć tu niezły kogel-mogel. A jak kogel-mogel to musi być i jajo! I jaja tu pod dostatkiem w najróżniejszej formie...

Czego dowiemy się zatem ze stronic książki?

Jak zbudowane jest jajko, czym różnią się jajka z poszczególnych gatunków... poznamy różnorodność ich kształtów, kolorów i wielkości. Dowiemy się również ile jaj rocznie znosi przeciętna kura oraz to kiedy kury są szczęśliwe. Żeby nie było, że tylko o kurach w książce mowa to o kobiecym jajeczkowaniu również przeczytamy to i owo.

W książce znajdziemy również różne formy zdobienia i malowania jajek na Wielkanoc, a że Wielkanoc za pasem to temat jak znalazł... inspiracje potrzebne w każdej formie :)

Mój 7latek najbardziej zainteresowany jest częścią z eksperymentami z jajkiem w roli głównej... część z nich już wykonaliśmy... chociażby ten z wessaniem jajka do butelki czy to, w którym skorupka jajka staje się jak guma, a część jeszcze przed nami.

Książka o jajkach więc nie może w niej zabraknąć jajecznych przepisów kulinarnych... niektóre wyglądają dość smakowicie i aż kuszą aby je wypróbować choć przyznam się szczerze, że ja miłośnikiem jaj nie jestem! Przeczytamy również o tradycjach kulinarnych a także znajdziemy ciekawostki odnośnie skorupek i tego do czego mogą się one przydać. Jak już obejdziemy się smakiem po kulinarnych przepisach, możemy przejść do tematu jajek w sztuce - inspirowali się nimi nawet tak wybitni twórcy, jak chociażby znany wszystkim Salvador Dali!

Jednym słowem... jest moc... jajeczna moc! 

Bez wątpienia autorka poruszyła w książce  różne dziedziny wiedzy jak i życie codzienne... jajko przewija się od kuchni, przez sztukę po architekturę i filozofię! A każda strona to moc informacji, które dodatkowo uzupełnione są zabawnymi rymowankami, które każde dziecko w mig zapamięta, informacjami bogato ilustrowanych czy to za pomocą kolażu czy klasycznej ilustracji. Techniki i styl mieszają się i łączy je chyba tylko pastelowa kolorystyka, a i tak wszystko pięknie ze sobą koresponduje.

Prawdziwa książka z jajem - albo książka, która ma jaja ;)Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Autor: Eliza Piotrowska
Ilość stron: 96
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2018 

Prześlij komentarz

0 Komentarze