GIPF - rozwija logiczne myślenie

Blisko rok temu pokazałam Wam bardzo fajną logiczną grę ---> KLIK. Dziś powracam z kolejnymi propozycjami z tej serii. Gry logiczne, gry dla dwóch osób. Gry o banalnych zasadach, które pojmie nawet dziecko (przynajmniej na poziomie podstawowym).


Gra inna niż wszystkie. Gra, w której plansza zmniejsza się w miarę w miarę upływu czasu. Gra, w której udział bierze dwóch graczy. Gra, w której gracze grają tymi samymi elementami.


W skład gry wchodzi:
 • 6 białych kamieni
 • 8 szarych kamieni
 • 10 czarnych kamieni
 • 49 pierścieni
 • woreczek
 • instrukcja.Planszę stanowi 37 pierścieni ułożonych w sześciokąt.
W swojej turze gracz wykonuje 1 z 2 możliwych ruchów:
- umieszcza jeden kamień w dowolnym kolorze na dowolnym pustym polu na planszy, a następnie usuwa jeden dowolny pierścień (pierścień znajdujący się na krawędzi planszy, na pierścieniu nie może znajdować się kamień, a usuwanie pierścienia nie może zaburzyć położenia innych pierścieni).
Umieszczenie na planszy kamienia i usunięcie pierścienia stanowią 1 ruch. Gracz musi wykonać obie te czynności.
- dokonuje przejęcia jednego lub większej liczby kamieni i ruch ten jest obowiązkowy zawsze gdy tylko jest możliwy. Aby przejąć kamień, gracz musi przeskoczyć nad nim innym kamieniem (np. tak, jak w warcabach) i kolor kamienia nie ma żadnego znaczenia. Gracz może przeskoczyć tylko nad kamieniem znajdującym się na sąsiednim polu a przeskakiwać kamienie może w dowolnych kierunkach, o ile za kamieniem, który zamierza przejąć, znajduje się pusty pierścień. Jeśli gracz ma możliwość dokonania różnej liczby przejęć to do niego należy decyzja, z której możliwości skorzysta.


Może się również tak zdarzyć, że podczas usuwania pierścienia z planszy  gracz oddzieli jeden lub więcej pierścieni od reszty planszy. Może on wówczas zabrać je wraz ze znajdującymi się na nich kamieniami.


Gra kończy się w momencie zdobycia przez któregoś z graczy:
- po 3 kamienie każdego koloru ALBO
- 4 białe kamienie, ALBO
- 5 szarych kamieni, ALBO
- 6 czarnych kamieni
Gracz ten zostaje zwycięzcą rozgrywki.
Poza wersją podstawową jest również wersja turniejowa, w której używa się wszystkie pierścienie wchodzące w skład gry oraz wersja błyskawiczna, w której z kolei zmniejsza się o 1 sztukę kamienia z każdego koloru i do zwycięstwa potrzeba zdobyć mniejszą ilość kamieni.Druga gra jest równie świetna jak pierwsza. Choć osobiście uważam, że jest nieco fajniejsza ;)


W skład gry wchodzi:
 • plansza
 • 23 białe piony
 • 23 czarne piony
 • 3 czerwone piony DVONN
 • woreczek
 • instrukcjaJeden z graczy otrzymuje 2 piony DVONN i 23 białe piony a drugi gracz otrzymuje 1 pion DVONN
i 23 czarne piony. Gracze naprzemiennie umieszczają swoje piony na polach planszy (przecięcia linii), po jednym pionie naraz, zaczynając od pionów DVONN (zaczyna gracz z dwoma pionami DVONN).

Po przygotowaniu planszy, pora na rozgrywkę, w której obowiązują pewne reguły:
 • w każdej swojej turze gracz musi poruszyć 1 pion albo 1 stos - tylko piony i stosy swojego koloru (stos należy do tego gracza, którego pion znajduje się na górze stosu)
 • gracz może przesunąć pojedynczy pion o 1 pole w dowolnym kierunku, ale tylko na zajęte pole (tj. musi umieścić pion na innym pionie albo stosie dowolnego koloru)
 • gracz może poruszyć stos tylko jako całość i tylko o tyle pól, z ilu pionów ten stos się składa. Podobnie jak w przypadku pojedynczego piona, stos porusza się w dowolnym kierunku, ale tylko w linii prostej.
 • gracz nigdy nie może zakończyć ruchu na pustym polu, ale w trakcie ruchu może przeskoczyć stosem przez 1 lub więcej pustych pól. Każde pole, zarówno puste, jak i zajęte, jest wliczane do pokonanego dystansu
 • gracz nie może poruszyć pojedynczego piona DVONN, jednakże inny pion albo stos może wskutek ruchu znaleźć się na wierzchu piona DVONN. Gdy pion DVONN jest częścią stosu, właściciel stosu (jak zostało to zdefiniowane wcześniej) może poruszać takim stosem.
 • gracz nie może zrezygnować ze swojej tury, chyba że nie może już wykonać żadnego ruchu 


Piony i stosy muszą mieć styczność bezpośrednią lub pośrednią z przynajmniej 1 pionem DVONN. Każdy pion i stos, który nie ma połączenia z żadnym pionem DVONN, zostaje od razu zdjęty z planszyGracze muszą wykonywać swoje tury, dopóki mogą wykonywać ruchy. W sytuacji, gdy któryś z graczy nie będzie miał już możliwości ruchu, drugi gracz musi kontynuować swoje tury do momentu, aż wykona swój ostatni możliwy ruch. Wówczas następuje koniec gry. Gracze umieszczają swoje stosy w jedną wieżę. Gracz, którego wieża jest wyższa zostaje zwycięzcą (kolor pionków w stosach nie ma znaczenia). W przypadku, gdy obie wieże są równe, gra kończy się remisem.


Uwielbiam tą grę!Jeśli chodzi o wykonanie... gry zapakowane są w dość duże pudełka ale do takich opakowań Rebel już mnie przyzwyczaił ;) Plansza w GIPF: DVOON gruba, wyraźna. Pionki w obu grach duże, ciężkie, dodatkowo pionki od GIPF:DVOON są fajnie wyprofilowane, wykonane tak, że można w łatwy sposób umieścić jeden na drugim tak by się nie zsuwały z siebie.

Jeśli chodzi o same rozgrywki to na początku wydają się nudne. Jednak w miarę upływu czasu robi się dość ciekawie. Gracze muszą starannie analizować ruchy przeciwnika jak i swoje. Obie gry wymagają od graczy skupienia.

GIPF: ZERTZ oraz GIPF: DVONN przeznaczona jest dla graczy 9+.


Prześlij komentarz

0 Komentarze